AGP 2022 FINALS IN BANGKOK

AGP logo_for blk_160910.png
 

2022 Certified Finalists - Performance A Division

(order by Name)

Candidate No.
Candidate
Name
School Name
Regional
JKT110
Abbygail Angeline Victory Kurniawan
Marlupi Dance Academy
Indonesia
BKK110
Alice Dai
Coda Dance Studio
Thailand
SYD111
Anna Zhang
En Pointe School Of Ballet
Australia
JKT106
Athanasia Kirey Affrial
Marlupi Dance Academy Citra Raya
Indonesia
BKK116
Benyapa Shinthanarat
Coda Dance Studio
Thailand
SGP103
Chan See Yu, Daphne
The Ballet School Singapore
Singapore
BKK119
Chananya Maneewilai
Wedance Dance Studio
Thailand
VDO106
CHANG,TSAI-CHING
Zhongli Youth Ballet 中壢青少年芭蕾舞團
Chinese Taipei
SGP110
Choong Min Xuan
The Ballet School Singapore
Singapore
VDO114
CHU Ching Lam
Serein School of Ballet
Hong Kong
TPE106
Chu, Yu-Jen
Graceful Ballet Studio
Chinese Taipei
JKT107
Eva Julia Sutanto
Marlupi Dance Academy Citra Raya
Indonesia
VDO109
Eve Vlahodimos
Melbourne Academy of The Arts
Australia
TPE107
Fang, Ruo-Cheng
Graceful Ballet Studio
Chinese Taipei
SYD105
Jurie Jung
En Pointe School Of Ballet
Australia
BKK122
Kei Yamamoto
Chiang Mai Ballet Academy
Thailand
KLP104
Koay Yun Qian
Tutu Toe Dance Academy
Malaysia
TPE103
Li, Pei-Ti
Graceful Ballet Studio
Chinese Taipei
BKK112
Lingzi Li
Sophia Ballet Studio
Thailand
SYD112
Luna Yuen
En Pointe School Of Ballet
Australia
BKK113
Manassanan Ramwalya
Dance Space By Ant
Thailand
BKK118
Miku Ikeuchi
Bangkok City Ballet School
Thailand
BKK104
Nattharin Watcharachaipinan
Posé Dance Studio
Thailand
JKT105
Ni Luh Putu Aneira Mirahani
Marlupi Dance Academy
Indonesia
BKK103
Onpicha Hongchintakul
Dance Plus Academy
Thailand
KLP101
Phylicia Chew Zi Ying
Tutu Toe Dance Academy
Malaysia
VDO113
Pia Cincotta
Melbourne Academy of The Arts
Australia
BKK120
Sara Nagata
Bangkok City Ballet School
Thailand
VDO110
Soon Kai Ren
Studio Elevé
Brunei
TPE104
Ssu-Yu Chen
The Point Of Creative Dance
Chinese Taipei
JKT108
Tiffany Emmanuela Tanugraha
Marlupi Dance Academy
Indonesia
BKK105
Tirasa Thongpan
Bangkok City Ballet School
Thailand
BKK102
Wanada Chaiwaraporn
Dance Space By Ant
Thailand
BKK117
Yanapa Sakulsripasert
Wedance Dance Studio
Thailand
SYD107
Zimeng (Nina) Zhu
En Pointe School Of Ballet
Australia
SGP107
Ziv Koh Zhi Yu
Stellar School Of Dance Singapore
Singapore
SYD113
Zoe Wijemanne
Classical Coaching with Claire Campbell-Mahon
Australia

2022 Certified Finalists - Performance B Division

(order by Name)

Candidate No.
Candidate
Name
School Name
Location
JKT204
Alexandria Clarista Daniesha 
Arabesque Ballet Studio
Indonesia
BKK222
Amika Jongraksak
Dance Space By Ant
Thailand
JKT217
Anastasia Andrea Lim
Marlupi Dance Academy
Indonesia
SGP203
Andrea Tan Yu Jie
Yan Ballet Academy Singapore
Singapore
MNL211
Annika Angeline Browne
Steps Dance Studio / Sofia Zobel Elizalde
Philippines
BKK201
Arnessa Ziefanka Putri
Flores Classical Ballet School
Indonesia
VDO206
Ashley Keil
Melbourne Academy of The Arts
Australia
JKT207
Ayla Aiyana Mulia
Flamingo Studio
Indonesia
KLP216
Bianca Wong Jia Xin
Alice Chow Ballet
Malaysia
JKT222
Earlene Belva Intan Yogiswara
Marlupi Dance Academy Citra Raya
Indonesia
SYD202
Grace Costigan
Classical Coaching with Claire Campbell-Mahon
Australia
SYD208
Hani Green
Prima Youth Classical Academy
Australia
SYD221
Holly Mere
Lisa Clark Dance Centre
Australia
KLP213
Izelle Chia
Victoria Dance Arts
Malaysia
JKT209
Jessica Diamanta Victoria
Marlupi Dance Academy Citra Raya
Indonesia
SGP205
Jillian Chen Xuanru
Yan Ballet Academy Singapore
Singapore
MNL209
Julianna Jamilah Maxeene Castillo
Dance With Loby
Philippines
MNL215
Julianne Keiko Bañez
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
JKT219
Kimberly Tasha Margaretha
Clara School Of Ballet
Indonesia
KLP220
Lee Xing Kin
Meadow Ballet Centre
Malaysia
BKK220
Leeyakorn Assavaniwest
Passion Dance School
Thailand
BKK212
Momoa Maeda
Rising Star Dance Studio
Thailand
BKK223
Narajpan Dejatiwongse
Sophia Ballet Studio
Thailand
MNL206
Nina Arabela Nunez
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
VDO216
Nina Penny
Creative Academy of Performing Arts
Australia
BKK224
Peachayada Loykulnant
Passion Dance School
Thailand
BKK228
Pimracha Thongruai
Bangkok Dance Academy
Thailand
BKK226
Poonyanuch Pakdeeyingyong
Bangkok Dance Academy
Thailand
BKK217
Rio Ishitaka
Independent
Thailand
SYD216
Scarlett Graham
En Pointe School Of Ballet
Australia
JKT212
Shaqueena Yefta Keynova
Marlupi Dance Academy
Indonesia
BKK213
Tanatsawan Chaipiriyasak
Point studio
Thailand
TPE205
Tzu-Chen,Lin
I Shin Dance Studio
Chinese Taipei
MNL218
Vin Lance Saagundo
Steps Dance Studio / Sofia Zobel Elizalde
Philippines
BKK227
Wanviva Wongvilaisakul
Wanadanse Studio
Thailand
TPE204
Yu-Syue, Gao
Jintian Art
Chinese Taipei
BKK206
Yui Kato
Rising Star Dance Studio
Thailand
JKT216
Zoey Skyla Wijaya
Arabesque Ballet Studio
Indonesia

2022 Certified Finalists - Junior A Division

(order by Prize)

Candidate No.
Candidate
Name
School Name
Location
MNL306
Adia Luise Miguel
Steps Dance Studio / Sofia Zobel Elizalde
Philippines
MNL308
Anna Maria Ponferrada
Effie Nanas Ballet
Philippines
BKK314
Chi-Yun Liu
Cala Dance Studio
Thailand
BKK305
Chiraya Nithichayakul
Wedance Dance Studio
Thailand
SGP311
Chloe Chee Enya
Yan Ballet Academy Singapore
Singapore
KLP308
Chong Yue Hui
Dance Space Sdn Bhd
Malaysia
TPE319
Ciou Xin Yi
Capital Ballet
Chinese Taipei
KLP307
Hafeezah Hawa
Dancelink Performing Arts
Malaysia
OSA001
Hiroki So
Sensational Ballet Company
Japan
VDO322
HSU,AI
Zhongli Youth Ballet 中壢青少年芭蕾舞團
Chinese Taipei
VDO311
HSU,PIN-CHIAO
Zhongli Youth Ballet 中壢青少年芭蕾舞團
Chinese Taipei
MNL313
Juan Angelo De Leon
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
BKK302
Kanpitcha Vicheansil
Dance Plus Academy
Thailand
SYD324
Katie Shi
Mt Eden Ballet Academy
New Zealand
MNL309
Kristina Casandra Longgat
Ballet Philippines Dance School
Philippines
SGP302
Laraine Leow Xing Wen
Yan Ballet Academy Singapore
Singapore
SYD330
Lucy Hu
Tanya Pearson Academy
Australia
JKT305
Maryam Adhafiyan Seanallah
Namarina Dance Academy
Indonesia
SYD316
Maya Conn
En Pointe School Of Ballet
Australia
JKT301
Nadina Ayesha Hadien
Arabesque Ballet Studio
Indonesia
BKK306
Nalin Sajarattanachote
Cala Dance Studio
Thailand
SYD319
Nanao Sato
Tanya Pearson Academy
Australia
JKT303
Nicole Kosasih Widjaja
Marlupi Dance Academy
Indonesia
VDO319
Nizieta Fatimah Azzahra
Namarina Dance Academy
Indonesia
BKK308
Pavida Poolchai
Wedance Dance Studio
Thailand
BKK307
Pavita Poolchai
Wedance Dance Studio
Thailand
BKK309
Prapasiri Pruksamas
Bangkok Dance Academy
Thailand
VDO312
Rayne Waterson
Melbourne Academy of The Arts
Australia
BKK303
Rose Pyreen Houston
Sophia Ballet Studio
Thailand
JKT304
Sekar Hayyu Prabasvari
Namarina Dance Academy
Indonesia
SYD309
Sophie Wilson
The Ballet Studio Woonona
Australia
BKK311
Worakamon Salyapradit
Bangkok City Ballet School
Thailand
TPE314
Wu Chun En
Capital Ballet
Chinese Taipei
KLP303
Yeoh Kai Ling
Dance Space Sdn Bhd
Malaysia
TPE304
Yun-Rong Cheng
Prima Ballet
Chinese Taipei
TPE324
Zih-Shan Huang
The Point Of Creative Dance
Chinese Taipei

2022 Certified Finalists - Junior B Division

(order by Name)

Candidate No.
Candidate
Name
School Name
Location
TPE401
Tseng,Tzu-Ning
心舞季藝術舞蹈團
Chinese Taipei
MNL401
Ainslea Esplana
Janolo Coaching, Ballet Manila
Philippines
MNL406
Germaine Dawal
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
VDO403
Haruka Kawamura
Hong Kong Youth Ballet Academy
Hong Kong
TPE410
Hsin-Chien,Chen
I Shin Dance Studio
Chinese Taipei
VDO417
Hui Ho Yin
Teens Sport and Art Cente
Hong Kong
SGP405
Janelle Chua Rui Xuan
Ballet Quarter
Singapore
MNL409
John Sixto Dones
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
MNL408
John Stanley Alamer
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
BKK403
Kaiserin Darongsuwan
Independent
Thailand
JKT403
Katya Medina Herlambang
Namarina Dance Academy
Indonesia
BKK407
Kisho Saito
Rising Star Dance Studio
Thailand
KLP401
Kok Jia Wei
Pointe & Music Dance Academy
Malaysia
BKK401
Kulchad Thianthai
Independent
Thailand
SGP403
Lim Ern Qi
Ballet Quarter
Singapore
MNL405
Loraine Gaile Jarlega
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
VDO406
Mantraa Rane
Melbourne Academy of The Arts
Australia
VDO419
Muhyeon Choi
Choi Eunji Ballet Academy
South Korea
JKT402
Natasha Olivia
Namarina Dance Academy
Indonesia
VDO409
Renee Wong
Hong Kong Youth Ballet Academy
Hong Kong
MNL402
Shamira Veronnica Drapete
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
SYD408
Sophia Hudson
Tanya Pearson Academy
Australia
TPE411
Yi-Xuan,Lin
I Shin Dance Studio
Chinese Taipei
VDO402
Yuriko Aguin
Kinergie Studio
Viet Num

2022 Certified Finalists - Senior Division

Classical

(order by Prize)

Candidate No.
Candidate
Name
School Name
Location
SYD501
Ava Hasler
Alegria Dance Studio
Australia
SYD503
Ben Moss
Alegria Dance Studio
Australia
TPE505
Chen Yen Yu
National Chu-Pei Senior High School
Chinese Taipei
MNL504
Danier Laganzo
Steps Dance Studio / Sofia Zobel Elizalde
Philippines
KLP504
Elise Kua Li Ern
Dancelink Performing Arts
Malaysia
KLP503
Liaw En Yee
Dancelink Performing Arts
Malaysia
MNL502
Michel Jullianne Grace Quan
Ballet Baguio
Philippines
JKT501
Mikha Aurelia Wiranata
Marlupi Dance Academy
Indonesia
MNL505
Noah Michael Colin Esplana
Lisa Macuja School of Ballet
Philippines
VDO501
Sihyeon CHOI
Choi Eunji Ballet Academy
South Korea
BKK501
Thitirat Malakul Na Ayuttaya
Wedance Dance Studio
Thailand