AGP Photos 相片

 
AGP 2019
Alice McArthur

Alice McArthur

AGP 2019 Youth Asian Grand Prix Award, Junior B, 406, Alice McArthur, Age 15, Auckland Academy of Dance, New Zealand

Danielle Kleine

Danielle Kleine

AGP 2019 Senior, Bronze Medal, 509, Danielle Kleiner, Age 19, Effie Nanas School of Classical Ballet, Philippines

Eugene Pang

Eugene Pang

AGP 2019 Junior B, Gold Medal, 428, Eugene Pang, Age 16, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Do-Hyun Kwon

Do-Hyun Kwon

AGP 2019 Junior B, Silver Medal, 429, Do-Hyun Kwon, Age 16, Yoo's Ballet Conservatory, South Korea

Hana Watanabe

Hana Watanabe

AGP 2019 Junior B, Bronze Medal, 403, Hana Watanabe, Age 15, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Rintaro Nakajima

Rintaro Nakajima

AGP 2019 Junior A, Gold Medal, 346, Rintaro Nakajima, Age 14, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Cheyenne Lok Suet Yeng

Cheyenne Lok Suet Yeng

AGP 2019 Junior A, Silver Medal, 338, Cheyenne Lok Suet Yeng, Age 14, Sri Wilayah Ballet Centre, Malaysia

Charlene Angelica Tisnabudi

Charlene Angelica Tisnabudi

AGP 2019 Junior A, Bronze Medal, 338, Charlene Angelica Tisnabudi, Age 13, Marlupi Dance Academy, Indonesia

AGP 2019 Pre-Competitive B, Gold Medal,

AGP 2019 Pre-Competitive B, Gold Medal,

Tsz Ho Ting

Tsz Ho Ting

AGP 2019 Pre-Competitive B, Silver Medal, 254, Tsz Ho Ting, Age 11, Hong Kong Camy Academy of Dancing, Hong Kong China

Nanase Shibuya

Nanase Shibuya

AGP 2019 Pre-Competitive B, Silver Medal, 243, Nanase Shibuya, Age 12, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Juan Angelo De Leon

Juan Angelo De Leon

AGP 2019 Pre-Competitive B, Bronze Medal, 257, Juan Angelo De Leon, Age 11, The Lisa Macuja School of Ballet Manila, Philippines

Xuanru Jillian Chen

Xuanru Jillian Chen

AGP 2019 Pre-Competitive A, Gold Medal, 108, Xuanru Jillian Chen, Age 9, Yan Ballet Academy, Singapore

Yuuna Miyata Tan

Yuuna Miyata Tan

AGP 2019 Pre-Competitive A, Silver Medal, 165, Yuuna Miyata Tan, Age 10, Singapore Ballet Academy, Singapore

Lauren Wycherley

Lauren Wycherley

AGP 2019 Pre-Competitive A, Bronze Medal, 155, Lauren Wycherley, Age 10, Mt Eden Ballet School, New Zealand

Hana Watanabe

Hana Watanabe

AGP 2019 The Royal Ballet School Tokyo Intensive 2019 Scholarship, 403, Hana Watanabe, Age 15, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Rintaro Nakajima

Rintaro Nakajima

AGP 2019 The Royal Ballet School Tokyo Intensive 2019 Scholarship, 346, Rintaro Nakajima, Age 14, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Yu Hin Tang

Yu Hin Tang

AGP 2019 The Royal Ballet School Direct Entry to Hong Kong Spring Intensive 2020, 425, Yu Hin Tang, Age 15, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Alya Fathiyyah Zulfa

Alya Fathiyyah Zulfa

AGP 2019 The Royal Ballet School Direct Entry to Hong Kong Spring Intensive 2020, 236, Alya Fathiyyah Zulfa, Age 12, Marlupi Dance Academy Citra Raya, Indonesia

Alice McArthur

Alice McArthur

AGP 2019 The Royal Ballet School Direct Entry to Hong Kong Spring Intensive 2020, Junior B, 406, Alice McArthur, Age 15, Auckland Academy of Dance, New Zealand

Mia Zanardo

Mia Zanardo

AGP 2019 The Royal Ballet School Direct Entry to Hong Kong Spring Intensive 2020, 411, Mia Zanardo, Age 15, Alegria Dance Studios, Australia

Alice McArthur

Alice McArthur

AGP 2019 The Finnish National Ballet Youth Company Educational Program, Junior B, 406, Alice McArthur, Age 15, Auckland Academy of Dance, New Zealand

Emily Koe

Emily Koe

AGP 2019 The Finnish National Ballet Helsinki Summer School Intensive Direct Entry & 50 Fee, 401, Emily Koe, Age 15, Yan Ballet Academy, Singapore

Mandy Man Yee Kwan

Mandy Man Yee Kwan

AGP 2019 Queensland Ballet Academy Direct Entry to Senior Program, 333, Mandy Man Yee Kwan, Age 14, Dance Space Sdn Bhd, Malaysia

Qiaru Tan

Qiaru Tan

AGP 2019 Queensland Ballet Academy Direct Entry to Senior Program, 323, Qiaru Tan, Age 14, Jin Bao Long Ballet Studio, China

Do-Hyun Kwon

Do-Hyun Kwon

AGP 2019 Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship and Direct Entry to Senior Program, 429, Do-Hyun Kwon, Age 16, Yoo's Ballet Conservatory, South Korea

Eugene Pang

Eugene Pang

AGP 2019 Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship and Direct Entry to Senior Program, 428, Eugene Pang, Age 16, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Yu Hin Tang

Yu Hin Tang

AGP 2019 Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship and Direct Entry to Senior Program, 425, Yu Hin Tang, Age 15, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Cheyenne Lok Suet Yeng

Cheyenne Lok Suet Yeng

AGP 2019 Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship and Direct Entry to Senior Program, 338, Cheyenne Lok Suet Yeng, Age 14, Sri Wilayah Ballet Centre, Malaysia

Saki Horinouchi

Saki Horinouchi

AGP 2019 Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship and Direct Entry to Senior Program, 416, Saki Horinouchi, Age 16, Sugai Ballet Studio, Japan

Rintaro Nakajima

Rintaro Nakajima

AGP 2019 Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship and Direct Entry to Senior Program, 346, Rintaro Nakajima, Age 14, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Jun Hee Tan

Jun Hee Tan

AGP 2019 New Zealand School of Dance Short-term Scholarship, 345, Jun Hee Tan, Age 14, KL Dance Works Ballet Academy, Malaysia

Mandy Man Yee Kwan

Mandy Man Yee Kwan

AGP 2019 New Zealand School of Dance Short-term Scholarship, 333, Mandy Man Yee Kwan, Age 14, Dance Space Sdn Bhd, Malaysia

Do-Hyun Kwon

Do-Hyun Kwon

AGP 2019 New Zealand School of Dance Full-time Scholarship, 429, Do-Hyun Kwon, Age 16, Yoo's Ballet Conservatory, South Korea

Eugene Pang

Eugene Pang

AGP 2019 New Zealand School of Dance Full-time Scholarship, 428, Eugene Pang, Age 16, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Danier Laganzo

Danier Laganzo

AGP 2019 New Zealand School of Dance Full-time Scholarship, 427, Danier Laganzo, Age 15, Steps Dance Studio - Sofia Zobel Elizalde, Philippines

Christina Zeng

Christina Zeng

AGP 2019 New Zealand School of Dance Direct Entry to National Scholars Programme and Fee Waiver, 140, Christina Zeng, Age 10, Auckland Dance Academy, New Zealand

Eugene Pang

Eugene Pang

AGP 2019 Canada's National Ballet School Short Term Scholarship, 428, Eugene Pang, Age 16, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Lauren Wycherley

Lauren Wycherley

AGP 2019 New Zealand School of Dance Direct Entry to National Scholars Programme & Fee Waiver, 155, Lauren Wycherley, Age 10, Mt Eden Ballet School, New Zealand

Romaine Lee

Romaine Lee

AGP 2019 New Zealand School of Dance Direct Entry to Full-time Contemporary Dance Programme, 420, Romaine Lee, Age 16, Danz Catalyst, Singapore

Mia Zanardo

Mia Zanardo

AGP 2019 Canada's National Ballet School Short Term Scholarship, 411, Mia Zanardo, Age 15, Alegria Dance Studios, Australia

Eugene Pan

Eugene Pan

AGP 2019 Australian Ballet School Full-time Scholarship, 428, Eugene Pang, Age 16, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Hana Watanabe

Hana Watanabe

AGP 2019 Canada's National Ballet School Short Term Scholarship, 403, Hana Watanabe, Age 15, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Alice McArthur

Alice McArthur

AGP 2019 Australian Ballet School 2-week Scholarship, Junior B, 406, Alice McArthur, Age 15, Auckland Academy of Dance, New Zealand

Alya Fathiyyah Zulfa

Alya Fathiyyah Zulfa

AGP 2019 Australian Ballet School 2-week Scholarship, 236, Alya Fathiyyah Zulfa, Age 12, Marlupi Dance Academy Citra Raya, Indonesia

Kian Flynn

Kian Flynn

AGP 2019 Australian Ballet School 2-week Scholarship, 172, Kian Flynn, Age 9, Karen Ireland Dance Centre, Australia

Angus McLachlan

Angus McLachlan

AGP 2019 Australian Ballet School 2-week Scholarship, 343, Angus McLachlan, Age 13, Tanya Pearson Academy, Australia

Rintaro Nakajima

Rintaro Nakajima

AGP 2019 Australian Ballet School 2-week Scholarship, 346, Rintaro Nakajima, Age 14, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Raissa Septi Azmi

Raissa Septi Azmi

AGP 2019 Sansha Prize_ Pre-Competitive B, 5th Place, 249, Raissa Septi Azmi, Age 12, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Kian Flynn

Kian Flynn

AGP 2019 Sansha Prize_ Pre-Competitive A, 5th Place, 172, Kian Flynn, Age 9, Karen Ireland Dance Centre, Australia

Gina Lee

Gina Lee

AGP 2019 Sansha Prize_ Junior B, 5th Place, 414, Gina Lee, Age 15, Yoo's Ballet Conservatory, South Korea

Rin Matsumaru

Rin Matsumaru

AGP 2019 Sansha Prize_ Junior A, 5th Place, 304, Rin Matsumaru, Age 13, Acri-Horimoto Ballet Academy, Japan

Tsz Ching Tai

Tsz Ching Tai

AGP 2019 Fonteyn Prize_ Pre-Competitive B, 4th Place, 205, Tsz Ching Tai, Age 11, ChangYi Dance Academy, China

Chu-Hsuan Chen

Chu-Hsuan Chen

AGP 2019 Fonteyn Prize_ Pre-Competitive A, 4th Place, 129, Chu-Hsuan Chen, Age 10, Zhongli Youth Ballet, Taipei

Niccolo Laforteza

Niccolo Laforteza

AGP 2019 Fonteyn Prize_ Junior B, 4th Place, 430, Niccolo Laforteza, Age 16, Steps Dance STudio - Sofia Zobel Elizalde, Philippines

Hsin-Chien Chen

Hsin-Chien Chen

AGP 2019 Fonteyn Prize_ Junior A, 4th Place, 318, Hsin-Chien Chen, Age 13, I Shin Dance Studio, Taipei

Eugene Pang

Eugene Pang

AGP 2019 Best Hong Kong Candidate Prize, 428, Eugene Pang, Age 16, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong China

Natasha Olivia

Natasha Olivia

AGP 2019 Ballet Intensive Program 2020 100% Tuition Encouragement Prize, 246, Natasha Olivia, Age 12, Namarina Dance Academy, Indonesia

Mia Zanardo

Mia Zanardo

AGP 2019 Ballet Intensive Program 2020 100 Tuition Encouragement Prize, 411, Mia Zanardo, Age 15, Alegria Dance Studios, Australia

Julia Hughes

Julia Hughes

AGP 2019 Ballet Intensive Program 2020 100% Tuition Encouragement Prize, 410, Julia Hughes, Age 15, Southern Ballet Theatre, New Zealand

Michelle Ying Zhang

Michelle Ying Zhang

AGP 2019 Ballet Intensive Program 2020 100% Tuition Encouragement Prize, 224, Michelle Ying Zhang, Age 11, Jin Bao Long Ballet Studio, China

 
AGP 2018
Chun Hun YAN

Chun Hun YAN

Youth Asian Grand Prix Award, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong SAR CHINA

Yuka NOJO

Yuka NOJO

Senior Division, Silver Medal, Taketani Yasuyo Ballet Studio, Japan

Rafael PEREZ

Rafael PEREZ

Senior Division, Silver Medal, Lisa Macuja School of Ballet Manila, Philippines

Szu-Tsen CHOU

Szu-Tsen CHOU

Senior Division, Bronze Medal, Independant, Taiwan

Christiana DE BLANK

Christiana DE BLANK

Junior B Division, Gold Medal, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong SAR China

Brian SEVILLA

Brian SEVILLA

Junior B Division, Gold Medal, Lisa Macuja School of Ballet Manila, Philippines

Kazuha Nakamural

Kazuha Nakamural

Junior B Division, Silver Meda, Hashimoto Sachiyo Ballet School, Japan

Stephanie SEW

Stephanie SEW

Junior B Division, Bronze Medal, City Ballet Academy, Singapore

Kenzo SEAH

Kenzo SEAH

Junior A Division, Gold Medal, School of the Arts Singapore, Singapore

Agnes Indira MAYRANI

Agnes Indira MAYRANI

Junior A Division, Silver Medal, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Emily KOE

Emily KOE

Junior A Division, Bronze Medal, Yan Ballet Academy, Singapore

Ilona JAHJA

Ilona JAHJA

Pre-Competitive 3, Gold Medal, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Yeon Seo CHO

Yeon Seo CHO

Pre-Competitive 3, Gold Medal, Kim So Young Dance Academy, South Korea

Lucelle DAVIS

Lucelle DAVIS

Pre-Competitive 3, Silver Medal, Tanya Pearson Academy, Australia

Summer DUYVESTYN

Summer DUYVESTYN

Pre-Competitive 3, Bronze Medal, Classical Coaching Australia, Australia

Yunseo KOH

Yunseo KOH

Pre-Competitive 3 , Bronza Meda, Kim So Young Dance Academy, South Korea

Kadelle SMITH

Kadelle SMITH

Pre-Competitive 2, Gold Medal, Classical Coaching Australia, Australia

Efania SUMANADEVIal

Efania SUMANADEVIal

Pre-Competitive 2, Silver Medal, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Raphael Kay Yih LEO

Raphael Kay Yih LEO

Pre-Competitive 2, Silver Medal,Dancepointe Academy Singapore, Singapore

Alexandra Charlotte ELEANORE

Alexandra Charlotte ELEANORE

Pre-Competitive 2, Bronze, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Astrid Claressa P SARAGI

Astrid Claressa P SARAGI

Pre-Competitive 2, Bronze Medal, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Kenzya Zivon Qasas MALIKI

Kenzya Zivon Qasas MALIKI

Pre-Competitive 1 , Gold Medal, Marlupi Dance Academy Citra Raya, Indonesia

Xiner LIU

Xiner LIU

Pre-Competitive 1, Silver Medal, Golden Ballet Dance School, China

Jin-Tai PAN

Jin-Tai PAN

Pre-Competitive 1, Bronze Medal, I Shin Dance Studio, TAIWAN

Li Wei Brian SEET

Li Wei Brian SEET

Pre-Competitive 1, Bronze Medal, Angelsstage Ballet Academy, Singapore

Dane HEAD

Dane HEAD

Direct Entry to New Zealand School of Dance Full Time Program, Mt Eden Ballet Academy, New Zealand

Briese PHELAN-BOYD

Briese PHELAN-BOYD

Direct Entry to New Zealand School of Dance Full Time Program, Mt Eden Ballet Academy

Kenzo SEAH

Kenzo SEAH

New Zealand School of Dance 2-week Scholarship, School of the Arts Singapore, Singapore

Chun Hung YAN

Chun Hung YAN

New Zealand School of Dance 2-week Scholarship, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong SAR

Agnes Indira MAYRANI

Agnes Indira MAYRANI

Australian Ballet School Full-time Scholarship, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Mandy Man Yee KWAN

Mandy Man Yee KWAN

Australian Ballet School 2-week Scholarship, Dance Space Sdn. Bhd., Malaysia

Kenzo SEAH

Kenzo SEAH

Canada's National Ballet School Summer School Scholarship, School of the Arts SIngapore, SINGAPORE

Eugene PANG

Eugene PANG

English National Ballet School 1-week Scholarship _ Private Audition, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong SAR China

Kenzo SEAH

Kenzo SEAH

English National Ballet School 1-week Scholarship, School of the Arts Singapore, Singapore

Chun Hung YANl

Chun Hung YANl

English National Ballet Schoo 1-week Scholarship, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong SAR

Sabine Nicole BURKET

Sabine Nicole BURKET

Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship, Danspace Ballet School, Philippines

Brian SEVILLA

Brian SEVILLA

Queensland Ballet Academy 2-week Scholarship, Lisa Macuja School of Ballet Manila, Philippines

Szu-Tsen CHOU

Szu-Tsen CHOU

Hong Kong Academy for Performing Art Full-time Scholarship, Independant, Taiwan

Dominic LOR

Dominic LOR

Fonteyn Prize, Senior Division 4th Place, WI Danceworld Productions, Malaysia

Joshua GREEN

Joshua GREEN

Fonteyn Prize, Senior Division 4th Place, Karen Ireland Dance Centre, Australia

Eugene PANG

Eugene PANG

Fonteyn Prize, Junior B Division 4th Place, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong SAR China

Nico KOURA

Nico KOURA

Fonteyn Prize, Junior A Division 4th Place, Furue Ballet School, Japan

Shin You Ashley KOOK

Shin You Ashley KOOK

Fonteyn Prize, Pre-Competitive 3, 4th Place, Pointe _ Music Studio, Malaysia

Nitcha KONGSASANA

Nitcha KONGSASANA

Fonteyn Prize, Pre-Competitive 2, 4th Place, Dance Guru, Thailand

Michelle THE

Michelle THE

Fonteyn Prize, Pre-Competitive 1, 4th Place, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Minami WATANABE

Minami WATANABE

Sansha Prize, Senior Division 5th Place, Yoshihara Ballet Academy, Japan

Duc Hieu, NGUYEN

Duc Hieu, NGUYEN

Sansha Prize, Senior Division 5th Place, Vietnam Dance College, Vietnam

Briese PHELAN-BOYD

Briese PHELAN-BOYD

Sansha Prize, Junior B Division 5th Place, Mt Eden Ballet Academy, New Zealand

Asia-Rose Blowfield

Asia-Rose Blowfield

Sansha Prize, Junior A Division 5th Place, Mt Eden Ballet Academy, New Zealand

Charlene Angelica TISNABUDI

Charlene Angelica TISNABUDI

Sansha Prize, Pre-Competitive 3, 5th Place, Marlupi Dance Academy, Indonesia

Chu-Hsuan CHEN

Chu-Hsuan CHEN

Sansha Prize, Pre-Competitive 2, 5th Place, Zhongli Youth Ballet School, Taiwan

Annika Angeline Browne

Annika Angeline Browne

Sansha Prize, Pre-Competitive 1, 5th Place, Dance Theater Arts, Philippines

Ruby RYBURN

Ruby RYBURN

Capizio Jury Encouragement Prize, Mt Eden Ballet Academy, New Zealand

Mandy Man Yee KWAN

Mandy Man Yee KWAN

Capizio Jury Encouragement Prize, Dance Space Sdn. Bhd., Malaysia

Tzu-Chi LIN

Tzu-Chi LIN

Capizio Jury Encouragement Prize, I Shin Dance Studio, Taiwan

Ka Ip NG

Ka Ip NG

Best Hong Kong Candidate Prize, Theatre Move, Hong Kong

Suet Ying LOO

Suet Ying LOO

Best Hong Kong Candidate Prize, Aurora Dance Academy, Hong Kong

Aiko YANO

Aiko YANO

Best Hong Kong Candidate Prize, Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

Harlequin Floor Prize Recipients

Harlequin Floor Prize Recipients

Travel expenses support to scholarship destination

Atelier Yoshino Prize Recipients

Atelier Yoshino Prize Recipients

Travel expenses support to scholarship destination

 
AGP 2017
KANG Hyeji

KANG Hyeji

Youth Asian Grand Prix Award - Yoo's Ballet Conservatory, South Korea

Rench Isaac SORIANO

Rench Isaac SORIANO

Youth Asian Grand Prix Award - Dance Pull School of Performing Arts,1v The Philippines

CHENG Chiayi

CHENG Chiayi

Senior Division, Silver Medal - National Chu-Pei Senior High School, Taiwan

PARK Ji Won

PARK Ji Won

Senior Division, Silver Medal - Sang Myung University, South Korea

Khishig DEMBEREL

Khishig DEMBEREL

Senior Division, Bronze Medal - Perm State Ballet School, Russia

Alice OTSUKA

Alice OTSUKA

Senior Division, 4th Place (Fonteyn Prize) - Sakai Mari Ballet Studio, Japan

Joshua Rey ENCISO

Joshua Rey ENCISO

Senior Division, 5th Place (Sansha Prize) - The Lisa Macuja School of Ballet Manila, The Philippines

KIM Haryn

KIM Haryn

Junior B, Gold Medal - (KYBS) Ewha Ballet Etoile, South Korea

Brain SEVILLA

Brain SEVILLA

Junior B, Silver Medal - The Lisa Macuja School of Ballet Manila, The Philippines

Christiana DE BLANK

Christiana DE BLANK

Junior B, Bronze Medal - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

Kayla VAN DEN BOGERT

Kayla VAN DEN BOGERT

Junior B, 4th (Fonteyn Prize) - Karen Ireland Dance Centre, Australia

Timothy Michael CHING

Timothy Michael CHING

Junior B, 5th place (Sansha Prize) - School of the Arts Singapore, Singapore

YAN Chun Hung

YAN Chun Hung

Junior A, Gold Medal - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

Eugene PANG

Eugene PANG

Junior A, Silver Medal - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

Calista James SHEPHEARD

Calista James SHEPHEARD

Junior A, Bronze Medal - On Pointe Dance Studio, China

Skye O_TOOLE

Skye O_TOOLE

Junior A, 4th Place (Fonteyn Prize) - City Ballet Academy, Singapore

GUO Zi Nan

GUO Zi Nan

Junior A, 5th place (Sansha Prize) - Mian Yang Bo Yuan Art School, China

Rebecca Alexandria HADIBROTO

Rebecca Alexandria HADIBROTO

Pre-Competitive 3, Gold Medal - Marlupi Dance Academy Jakarta, Indonesia

HA Seung Joo

HA Seung Joo

Pre-Competitive 3, Silver Medal - (KYBS) Ewha Ballet Etoile, South Korea

YANG Seo Jin

YANG Seo Jin

Pre-Competitive 3, Silver Medal - Seo Hyun Seung Ballet Academy, South Korea

Remy D_ORNAY

Remy D_ORNAY

Pre-Competitive 3, Bronze Medal - Melbourne School of Classical Dance, Australia

CHAE Yoo Jung

CHAE Yoo Jung

Pre-Competitive 3, 4th Place (Fonteyn Prize) - Mari Ballet Academy, South Korea

Kyana Hasya IMARA

Kyana Hasya IMARA

Pre-Competitive 3, 5th Place (Sansha Prize) - Namarina Dance Academy, Indonesia

Ilona JAHJA

Ilona JAHJA

Pre-Competitive 2, Gold Medal - Marlupi Dance Academy Jakarta, Indonesia

KIM Chaelynn

KIM Chaelynn

Pre-Competitive 2, Gold Medal - Seo Hyun Seung Ballet Academy, South Korea

XIE Xintong

XIE Xintong

Pre-Competitive 2, Silver Medal - Chengdu Ever Ballet Arts Center

Alya Fathiyyah ZULFA

Alya Fathiyyah ZULFA

Pre-Competitive 2, 4th Prize (Fonteyn Prize) - Marlupi Dance Academy Citra Raya, Indonesia

Raissa Septi AZMI

Raissa Septi AZMI

Pre-Competitive 2, 5th Prize (Sansha Prize) - Marlupi Surabaya, Indonesia

Freya Zaviera NARENDRASETYA

Freya Zaviera NARENDRASETYA

Pre-Competitive 1, Gold Medal - Marlupi Surabaya, Indonesia

Kate Grace-Deborah MILES

Kate Grace-Deborah MILES

Pre-Competitive 1, Silver Medal - City Ballet Academy, Singapore

Alexandria Charlotte ELEANORE

Alexandria Charlotte ELEANORE

Pre-Competitive 1, Bronze Medal - Marlupi Dance Academy Jakarta, Indonesia

Efania SUMANADEVI

Efania SUMANADEVI

Pre-Competitive 1, 4th Place (Fontyen Prize) - Marlurpi Dance Academy Jakarta, Indonesia

Yulianghong ZHOU

Yulianghong ZHOU

Pre-Competitive 1, 5th Place (Sansha Prize) - BW International Art Academy, China

Madame GOH Soo Khim

Madame GOH Soo Khim

AGP 2017 Lifetime Achievement Award

Madame ZhOU Ruheng (Received on beha

Madame ZhOU Ruheng (Received on beha

AGP 2017 Lifetime Achievement Award

Rench Isaac SORIANO

Rench Isaac SORIANO

New Zealand School of Dance Full Year Scholarship - Dance Pull School of Performing Arts, The Philippines

Cheryl HEUNG

Cheryl HEUNG

New Zealand School of Dance Short-term Scholarship - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

Kayla VAN DEN BOGERT

Kayla VAN DEN BOGERT

New Zealand School of Dance Short-term Scholarship - Karen Ireland Dance Centre, Australia

Timothy Michael CHING

Timothy Michael CHING

New Zealand School of Dance Short-term Scholarship - School of the Arts Singapore, Singapore

KANG Hyeji

KANG Hyeji

Houston Ballet Academy Short-term Scholarship - Yoo_s Ballet Conservatory, South Korea

Brian SEVILLA

Brian SEVILLA

Houston Ballet Academy Short-term Scholarship - The Lisa Macuja School of Ballet Manila, The Philippines

Eugene PANG

Eugene PANG

Houston Ballet Academy Summer School Scholarship - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

CHENG Chiayi

CHENG Chiayi

Shanghai Dance School Full Year Scholarship - National Chu-Pei Senior High School, Taiwan

Rench Isaac SORIANO

Rench Isaac SORIANO

Shanghai Dance School Full Year Scholarship - Dance Pull School of Performing Arts, The Philippines

FENG Yingxue

FENG Yingxue

Shanghai Dance School One-Semester Scholarship - Shenzhen Art School, China

GUO Zi Nan

GUO Zi Nan

Shanghai Dance School One-semester Scholarship - Mian Yang Bo Yuen Art School, China

KANG Hyeji

KANG Hyeji

Canada_s National Ballet School Summer School Scholarship - Yoo's Ballet Conservatory, South Korea

KANG Hyeji

KANG Hyeji

Elmhurst Ballet School Summer School Scholarship - Yoo's Ballet Conservatory, South Korea

Brian SEVILLA

Brian SEVILLA

Elmhurst Ballet School Summer School Scholarship - The Lisa Macuja School of Ballet Manila, The Philippines

YAN Chun Kit

YAN Chun Kit

Hong Kong Academy for Performing Arts Full Year Scholarship - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

Christiana DE BLANK

Christiana DE BLANK

Junior B, Best Hong Kong Candidate Prize - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

YAN Chun Hung

YAN Chun Hung

Junior A, Best Hong Kong Candidate Prize - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

LOO Suet Ying

LOO Suet Ying

Pre-Competitive 3, Best Hong Kong Candidate Prize - Aurora Dance Academy, Hong Kong

Audrey BAJAJ

Audrey BAJAJ

Pre-Competitive 2, Best Hong Kong Candidate Prize - Hong Kong Youth Ballet Academy, Hong Kong

Jury Group Photo

Jury Group Photo

AGP 2017 Opening

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Youth Asian Grand Prix Awards

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Senior Division Silver

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Senior Division Bronze

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Junior B Division Gold

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Junior B Division Silver

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Junior B Division Bronze

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Junior A Division Gold

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Junior A Division Bronze

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Junior A Division Sliver

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Pre-Competitive 3 Division Gold

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Pre-Competitive 3 Division Silver

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Pre-Competitive 3 Division Bronze

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Pre-Competitive 2 Division Gold

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Pre-Competitive 2 Division Silver

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Pre-Competitive 2 Division Bronze

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

4th Place, Fonteyn Prize

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

5th Place, Sansha Prize

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Scholarship - New Zealand School of Dance

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Scholarship - Houston Ballet Academy

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Scholarship - Canada_s National Ballet School

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Scholarship - Elmhurst Ballet School

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Scholarship - Shanghai Dance School

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Scholarship - Hong Kong Academy of Performing Arts

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Harlequin Floors Prize

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

Best HK Candidate Prize

AGP 2017 Award Ceremony

AGP 2017 Award Ceremony

All Finalists

 
AGP 2016
Myeonghyun Lee

Myeonghyun Lee

Youth Asian Grand Prix Award - Junior A Division - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

Shaira May, Comeros

Shaira May, Comeros

Most Promising Female Dancer Award - Junior A Division - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

Min-jae, Kwon

Min-jae, Kwon

Most Promising Male Dancer Award - Junior B Division - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

King Hei, Wong

King Hei, Wong

Most Promising Male Dancer Award - Junior A Division - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Irina, Averina

Irina, Averina

Senior B Division Silver Medal - Bolshoi Ballet Academy (Russia)

Dmitrii, Vyskubenko

Dmitrii, Vyskubenko

Senior A Division Silver Medal - Bolshoi Ballet Academy (Russia)

Yu, Kawai

Yu, Kawai

Senior A Division Bronze Medal - Central Ballet Stage (Japan)

Danbi, Kim

Danbi, Kim

Junior B Division Gold Medal - LEE WON-A Dance Academy (South Korea)

John Edmar, Sumera

John Edmar, Sumera

Junior B Division Silver Medal - Academy One Music and Dance Center (Philippines)

Heidi, Freeman

Heidi, Freeman

Junior B Division Bronze Medal - KC's School of Dance (Australia)

Benedict, Sabularse

Benedict, Sabularse

Junior B Division 4th Place - Academy One Music and Dance Center (Philippines)

Shaira May, Comeros

Shaira May, Comeros

Junior B Division 5th Place - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

Alvin, Dictado

Alvin, Dictado

Junior B Division 6th Place - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

Larissa, Kiyoto-Ward

Larissa, Kiyoto-Ward

Junior A Division Gold Medal - Mount Eden Ballet Academy (New Zealand)

Nicole Klaudine, Barroso

Nicole Klaudine, Barroso

Junior A Division Silver Medal - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

Yuki, Tachiiri

Yuki, Tachiiri

Junior A Division Bronze Medal - Nakano Yukako Ballet School (Japan)

Christiana, de Blank

Christiana, de Blank

Junior A Division 5th Place - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

King Hei, Wong

King Hei, Wong

Junior A Division 6th Place - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Chun Hung, Yan

Chun Hung, Yan

Pre-Competitive 3 Division Gold Medal - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Emily, Koe

Emily, Koe

Pre-Competitive 3 Division Gold Medal - The Ballet School Singapore (Singapore)

Sowon, Lee

Sowon, Lee

Pre-Competitive 3 Division Bronze Medal - Lim Hyunjung Ewha Dance Academy (South Korea)

Young Yee Joey, Lum

Young Yee Joey, Lum

Pre-Competitive 3 Division 4th Place - The Ballet School Singapore (Singapore)

Mariya, Komori

Mariya, Komori

Pre-Competitive 3 Division 5th Place - Dance Studio Corazon (Japan)

Natalia, Tordesillas

Natalia, Tordesillas

Pre-Competitive 3 Division 6th Place - Danspace Ballet School (Philippines)

Kira, Hoshikawa

Kira, Hoshikawa

Pre-Competitive 2 Division Gold Medal - Kira, Hoshikawa - Star Ballet Academy (Japan)

Yoonseon, Jun

Yoonseon, Jun

Pre-Competitive 2 Division Silver Medal - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

Sui, Gu

Sui, Gu

Pre-Competitive 2 Division Bronze Medal - Changing Education _ Consulting Asia Ltd (China)

Yeyool, Cha

Yeyool, Cha

Pre-Competitive 2 Division 4th Place - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

Loraine Gaile, Jarlega

Loraine Gaile, Jarlega

Pre-Competitive 2 Division 5th Place - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

Edaline, Tan

Edaline, Tan

Pre-Competitive 2 Division 6th Place - The Ballet School Singapore (Singapore)

Xuan Yu Sydney, Tang

Xuan Yu Sydney, Tang

Pre-Competitive 1 Division Gold Medal - The Ballet School Singapore (Singapore)

Yin Yee Jeanine, Chan

Yin Yee Jeanine, Chan

Pre-Competitive 1 Division Silver Medal - The Ballet School Singapore (Singapore)

Yi Ru, Liu

Yi Ru, Liu

Pre-Competitive 1 Division Bronze Medal - 上海金芭蕾舞蹈国际培 训机构 (China)

Si Tong, Long

Si Tong, Long

Pre-Competitive 1 Division 4th Place - Ever Ballet Art Center (China)

Jueya, Huang

Jueya, Huang

Pre-Competitive 1 Division 5th Place - Ever Ballet Art Center (China)

Zabrinna Jacqueline, Santiago

Zabrinna Jacqueline, Santiago

Pre-Competitive 1 Division 6th Place - Danspace Ballet School (Philippines)

Myeonghyun, Lee

Myeonghyun, Lee

Youth Asian Grand Prix Award - Junior A Division - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

Danbi, Kim

Danbi, Kim

Accademia Internazionale Coreutica Summer School Scholarship - Junior B Division - LEE WON-A Dance Academy (South Korea)

Heidi, Freeman

Heidi, Freeman

Accademia Internazionale Coreutica Summer School Scholarship - Junior B Division - KC's School of Dance (Australia)

Myeonghyun, Lee

Myeonghyun, Lee

Canada's National Ballet School Summer School Scholarship - Junior A Division - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

Yuki, Tachiiri

Yuki, Tachiiri

Canada's National Ballet School Summer School Scholarship - Junior A Division - Nakano Yukako Ballet School (Japan)

Rosanne Paz, Melencio

Rosanne Paz, Melencio

Canada's National Ballet School Summer School Scholarship - Junior A Division - ACTS Manila (Philippines)

John Edmar, Sumera

John Edmar, Sumera

Elmhurst School for Dance Summer School Scholarship - Junior B Division - Academy One Music and Dance Center (Philippines)

Nicole Klaudine, Barroso

Nicole Klaudine, Barroso

Elmhurst School for Dance Summer School Scholarship - Junior A Division - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

Min-jae, Kwon

Min-jae, Kwon

New Zealand School of Dance Full Year Scholarship - Junior B Division - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

Christiana, de Blank

Christiana, de Blank

Shanghai Dance School Full Year Scholarship - Junior A Division - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Nicole Klaudine, Barroso

Nicole Klaudine, Barroso

Shanghai Dance School Full Year Scholarship - Junior A Division - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

King Hei, Wong

King Hei, Wong

Shanghai Dance School Full Year Scholarship - Junior A Division - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Larissa, Kiyoto-Ward

Larissa, Kiyoto-Ward

Tanya Pearson Classical Coaching Academy One Month Scholarship - Junior A Division - Mount Eden Ballet Academy (New Zealand)

Nanami, Hasegawa

Nanami, Hasegawa

Hong Kong Youth Ballet Prize - Junior B Division - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Christiana, de Blank

Christiana, de Blank

Hong Kong Youth Ballet Prize - Junior A Division - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Man Hin Nicolas, Yu

Man Hin Nicolas, Yu

Hong Kong Youth Ballet Prize - SJ Ballet des Arts Limited (Hong Kong)

Pui Man, Cheung

Pui Man, Cheung

Hong Kong Youth Ballet Prize - Parsons Academy of Dance (Hong Kong)

Shiu Zhi Alexis, Chan

Shiu Zhi Alexis, Chan

Hong Kong Youth Ballet Prize - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

Raymond, Salcedo

Raymond, Salcedo

Fonteyn Prize - Senior B Division - Lisa Macuja School of Ballet (Philippines)

Zi, Wang

Zi, Wang

Fonteyn Prize - Senior A Division - 深圳藝術學校 (China)

Benedict, Sabularse

Benedict, Sabularse

Fonteyn Prize - Junior B Division - Academy One Music and Dance Center (Philippines)

Yuki, Tachiiri

Yuki, Tachiiri

Fonteyn Prize - Junior A Division - Nakano Yukako Ballet School (Japan).

Young Yee Joey, Lum

Young Yee Joey, Lum

Fonteyn Prize - Pre-competitive 3 Division - The Ballet School Singapore (Singapore)

Yeyool, Cha

Yeyool, Cha

Fonteyn Prize - Pre-competitive 2 Division - Yoo's Ballet Conservatory (South Korea)

Si Tong, Long

Si Tong, Long

Fonteyn Prize - Pre-competitive 1 Division - Ever Ballet Art Center (China)

Eugene, Pang

Eugene, Pang

Tanya Pearson Classical Coaching Academy One Month Scholarship - Junior A Division - Hong Kong Youth Ballet Academy (Hong Kong)

 

AGP Gala Photos 匯演相片

AGP 2017

 
AGP Gala 2016
Asian Grand Prix Award Winner 2013

Asian Grand Prix Award Winner 2013

Joy Womack, Oleg Ivenko - Le Corsaire Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2013

Asian Grand Prix Award Winner 2013

Joy Womack, Oleg Ivenko - Le Corsaire Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2013

Asian Grand Prix Award Winner 2013

Joy Womack, Oleg Ivenko - Le Corsaire Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2013

Asian Grand Prix Award Winner 2013

Joy Womack, Oleg Ivenko - Le Corsaire Pas de Deux

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Yu-Yao Liu, Ryo Kato - Swan Lake Pas de Deux

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Yu-Yao Liu, Ryo Kato - Swan Lake Pas de Deux

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Yu-Yao Liu, Ryo Kato - Swan Lake Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Katherine Barkman, Rudy de Dios - Giselle Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Katherine Barkman, Rudy de Dios - Giselle Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Katherine Barkman, Rudy de Dios - Giselle Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Asian Grand Prix Award Winner 2015

Katherine Barkman, Rudy de Dios - Giselle Pas de Deux

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Jie Shen, Naomi Yuzawa, Rui-xue Dong, Chun-Long Leung - Swan Lake Pas de Quatre

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Jie Shen, Naomi Yuzawa, Rui-xue Dong, Chun-Long Leung - Swan Lake Pas de Quatre

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Jie Shen, Naomi Yuzawa, Rui-xue Dong, Chun-Long Leung - Swan Lake Pas de Quatre

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Jie Shen, Naomi Yuzawa, Rui-xue Dong, Chun-Long Leung - Swan Lake Pas de Quatre

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Tirion Law, Luis Cabrera - Harlequinade Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Tirion Law, Luis Cabrera - Harlequinade Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Tirion Law, Luis Cabrera - Harlequinade Pas de Deux

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Asian Grand Prix Award Winner 2012

Tirion Law, Luis Cabrera - Harlequinade Pas de Deux

The Royal Ballet

The Royal Ballet

Mara Galeazzi, Federico Bonelli - Balcony Pas de Deux from Romeo & Juliet

The Royal Ballet

The Royal Ballet

Mara Galeazzi, Federico Bonelli - Balcony Pas de Deux from Romeo & Juliet

The Royal Ballet

The Royal Ballet

Mara Galeazzi, Federico Bonelli - Balcony Pas de Deux from Romeo & Juliet

Kremlin Ballet Theatre

Kremlin Ballet Theatre

Joy Womack, Mikhail Martynyuk - Don Quixote Pas de Deux

Kremlin Ballet Theatre

Kremlin Ballet Theatre

Joy Womack, Mikhail Martynyuk - Don Quixote Pas de Deux

Kremlin Ballet Theatre

Kremlin Ballet Theatre

Joy Womack, Mikhail Martynyuk - Don Quixote Pas de Deux

Kremlin Ballet Theatre

Kremlin Ballet Theatre

Joy Womack, Mikhail Martynyuk - Remember Me

Kremlin Ballet Theatre

Kremlin Ballet Theatre

Joy Womack, Mikhail Martynyuk - Remember Me

Kremlin Ballet Theatre

Kremlin Ballet Theatre

Joy Womack, Mikhail Martynyuk - Remember Me

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Liu Yu-yao, Li Jia-bo - Grand Pas de Deux from Turandot

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Liu Yu-yao, Li Jia-bo - Grand Pas de Deux from Turandot

The Hong Kong Ballet

The Hong Kong Ballet

Liu Yu-yao, Li Jia-bo - Grand Pas de Deux from Turandot

Ballet Manila

Ballet Manila

Ballet Manila - Duet from Bloom

Ballet Manila

Ballet Manila

Ballet Manila - Duet from Bloom

Ballet Manila

Ballet Manila

Ballet Manila - Duet from Bloom

Ballet Manila

Ballet Manila

Ballet Manila - Dancing to Verdi

Ballet Manila

Ballet Manila

Ballet Manila - Dancing to Verdi